گروه سرمایه گذاری توسعه صنعت کوثر صبا

انواع کنجاله و محصولات دیگر

6 نوع کنجاله (کلزا، گلرنگ، کنجد، آفتابگردان، سویا و همچنین روغن پنبه دانه)، برنج، سبوس برنج، و همچنین پنبه از محصولات تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت می باشد.

 

 

1.کنجاله گلرنگ

مشخصات کلی کنجاله های گلرنگ:

مزایای خرید کنجاله گلرنگ برای خوراک دام و طیور تا حدودی شناخته شده است. کنجاله گلرنگ جایگزین مناسب برای کنجاله سویا وسبوس می باشد. خرید کنجاله گلرنگ به عنوان یکی از محصولات جایگزین در جیره غذایی دام و طیور چندین سال است که به یک روال معمول در بین دامداری ها و مرغداری ها تبدیل شده است.

 

مزایای کلی کنجاله های گلرنگ:

 1. قیمت پایین: به نسبت کنجاله سویا و سبوس کنجاله گلرنگ دارای قیمت بسیار پایین تری دارد.
 2. پروتئین بالا( حدودا 20%): که در بین سایر نباتات می توان گفت رقم خوبی برای موجودی پروتئین می باشد.
 3. الیاف خام( حدودا40%): الیاف خام موجود در این محصول به بهبود عملکرد دستگاه گوارش دام کمک می کند.
 4. دارای پروتئین با قابلیت هضم بالا: داشتن پروتئین یک بحث و قابل هضم بودن آن برای دام، بحث دیگری است که از اهمیت وافری برخوردار بوده و نقش تعیین کننده ای برای انتخاب تامین کنندگان نباتی پروتئین برای دام دارا می باشد.
 5. اسیدهای آمینه متیونین و هیستیدین: این اسید آمینه ها برای بدن دارای جایگاه ویژه ای می باشند.

 

مشخصات ویژه کنجاله های گلرنگ تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

 

 

2. کنجاله کنجد

مشخصات کلی کنجاله های کنجد:

کنجاله کنجد در طیور برای افزایش تولیدات بسیار مهم می باشد. این کنجاله حاوی انواع مواد مغذی و مواد معدنی مانند پروتئین و کلسیم می باشد  که نقش مهمی در بهبود تولید  ایفا می کند. مرغ هایی که از کنجاله کنجد به عنوان تغذیه استفاده می کنند ، به طور کلی نسبت به سایر پرندگان عملکرد بهتری دارند. در حقیقت ، کنجاله کنجد حتی می تواند جایگزین کنجاله سویا در رژیم غذایی حیوانات شود.

 

کنجاله کنجد در طیور کیفیت تخم مرغ ، زرده و اندازه تخم مرغ را افزایش می دهد. در صورت مصرف مقادیر مناسب با مکمل های مربوطه ، این کنجاله می تواند سطح کلسترول را تقریباً کنترل کند. با توجه به شوق کنونی جهانی در مورد غذاهای سالم ، تخم مرغ با سطح کلسترول پایین بسیار ارزشمند می باشد ، بنابراین دارای قیمت بالاتری در بازار است.

 

درک این نکته برای کشاورزان بسیار مهم و ضروری است که کنجد با وجود ویژگی های تغذیه ای بسیار زیاد ، همیشه باید با غذای غنی از مواد معدنی همراه باشد. دلیل این امر ، این است که کمبود مواد معدنی می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت و تولید تخم مرغ بگذارد.

 

مشخصات ویژه کنجاله های کنجد تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

 

3. کنجاله پنبه دانه

مشخصات کلی کنجاله های پنبه دانه:

کنجاله پنبه دانه دارای ۲۰تا۲۵درصد پروتئین ومیزان چربی موجود درآن ۱۰تا۱۳درصد وفیبر خام آن حدود ۲۰ درصد می باشد کنجاله پنبه دانه مرغوب دارای رطوبت زیر ۱۰ درصد می باشد.

این محصول به عنوان مکمل فسفر وکلسیم به همراه دیگرمواد غذایی ،خوراک مطلوب برای گاوهای شیرده و گوسفندان می باشد کنجاله پنبه دانه به علت وجود چربی بالا در دل خود سبب افزایش تولیدشیر وافزایش کیفیت شیر در دامهای شیرده وافزایش وزن در دام های پرواری می شود.

کنجاله پنبه دانه به عنوان پروتئین متوسط بهترین جایگزین کنجاله سویا می باشد که این روزها با افزایش قیمت شدیدی مواجه شده است.

 

مشخصات ویژه کنجاله های پنبه دانه تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

4. کنجاله آفتابگردان

مشخصات کلی کنجاله های آفتابگردان: 

کنجاله آفتابگردان با پروتئین بالایی که دارد می تواند در غذای نشخوار کنندگان و غیر نشخوار کنندگان قرار بگیرد. همچنین با مقدار پروتئین بالاتر و فیبر پایین تر می تواند به عنوان خوراک پرندگان نیز مصرف شود. یکی از عواملی که باعث ارزش غذایی بالای کنجاله آفتابگردان شده است، مقدار زیاد میتونین در آن است. همچنین پروتئین موجود در این ماده به حدی است که می تواند به جای کنجاله سویا در خوراک دام استفاده شود.

تحقیقات نشان داده که اگر کنجاله آفتابگردان را به همراه کنجاله سویا در خوراک گاوهای شیرده بگنجانیم، از آن جایی که پروتئین جذب شونده بیشتر می شود، موجب افزایش شیر گاوها می شود.

 

مشخصات ویژه کنجاله های آفتابگردان تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

 

 

5. کنجاله سویا

مشخصات کلی کنجاله سویا:

کنجاله سویا از دانه سویا بدست می آید و جزء  فراورده های با ارزش به حساب می آید و با استفاده از آن دیگر نیازی به تهیه خوراکی های گران قیمت با منشا حیوانی نمی باشد. این محصول سرشار از پروتئین و فسفر است و  برای رشد و تقویت استخوان ‌بندی دام و طیور بسیار مفید بوده و کارایی بسیار زیادی دارد و برای تغذیه دام و طیور از آن بسیار استفاده می شود. این محصول پر خاصیت در فصل های سرد برای تغذیه گاو های شیرده و همچنین منبع کامل غذایی برای ماهی و حیوانات خانگی استفاده می گردد.

 

این کنجاله دارای فواید بسیار زیادی همچون پروتئین گیاهی و اسید لینولئیک برای تغذیه حیوانات می باشد . انسان ها امروزه با پیشرفت علم و آگاهی از خواص بی نظیر سویا آگاه شده اند، این گیاه بهترین جایگزین برای مصرف گوشت شده است و افراد زیادی از جمله ، گیاهخوران می توانند ویتامین های موجود در گوشت را از این گیاه بدست آورند. خواص زیاد این گیاه باعث شده است که از کنجاله این گیاه جهت تغذیه دام ها و همچنین مصارف دارویی استفاده شود. سایر خواص مهم دیگر این گیاه عبارتند از:

 • وجود املاح معدنی مختلفی از جمله املاح معدنی ضروری و غیر ضروری
 • در این ترکیب تقریبا حدود ۴۴ درصد پروتئین وجود دارد
 • ویتامین ‌های مختلفی همچون ویتامین A و E و مواد معدنی نیز همچون آهن ، منیزیم و کلسیم در این کنجاله موجود می باشد.
 • در پرورش دام و طیور گوشتی از کنجاله  برای رشد سریع تر دام‌ ها و یا مرغ ها استفاده می شود.

 

مشخصات ویژه کنجاله های سویا تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

 

6. کنجاله کلزا

مشخصات کلی کنجاله های کلزا:

کنجاله کلزا خوراک مشترک در بین دام و طیور می باشد. این محصول دارای ترکیبات مقوی  بسیاری از جمله :1. پروتئین 2. انرژی 3. چربی 4. ویتامین 5. مواد و املاح معدنی 6. فیبر و… می باشد. با توجه به ترکیبات مقوی که کنجاله دارد می توان آن را خوراکی مقوی و مغذی برای دام و طیور دانست. کنجاله کلزا منبع خوبی برای تغذیه گاوهای شیرده می باشد. با وجود آنکه میزان پروتئین این کنجاله نسبت به کنجاله سویا کمتر می باشد. اما از طرفی دیگر آمینو اسید های آن به خوبی متوازن شده است. با توجه به مناسب بودن قیمت کنجاله کلزا، این محصول می تواند جانشینی مناسب برای کنجاله سویا باشد.کنجاله کلزا به عنوان یک مکمل پروتئینی جدید و ارزان قیمت می تواند مدنظر باشد. کنجاله کلزا از لحاظ اسیدهای آمینه گوگردی(اولین اسید آمینه محدود کننده و ضروری برای تولید شیر در دامها و رشد بدن در طیور و پرواربندی دامها) از کنجاله سویا غنی تر است (NRC , 1989) ولی از نظر آرژنین و فنیل آلانین ، والین و لوسین کمتر می باشد.

 

از مهمترین خواص استفاده از کنجاله کلزا می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 1. افزایش میزان تولید شیر در دام شیری
 2. افزایش میزان تولید گوشت در دام پروار
 3. افزایش میزان تولید گوشت در طیور گوشتی
 4. تولید تخم مرغ های باکیفیت و مرغوب
 5. حفظ باروری دام های شیری
 6. سهولت هضم مواد غذایی
 7. کمک به افزایش وزن بهتر
 8. تسریع در فرایند رشد دام و طیور
 9. قابل استفاده در تغذیه انواع دام و طیور
 10. قیمت ارزان ، به صرفه و مناسب
 11. قابلیت خرید آسان و راحت

 

مشخصات ویژه کنجاله های کلزای تولیدی شرکت کشت و صنعت خاوردشت:

برنج از دیگر محصولات این شرکت می باشد.

 

جهت مشاهده جزئیات بیشتر انواع کنجاله و دیگر محصولات تولیدی این شرکت اینجا را کلیک نمایید و از وبسایت شرکت دیدن فرمایید.

 

 

 

کلیه حقوق متعلق به شرکت سرمایه گزاری توسعه کوثر صبا می باشد. طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه